OLYMPOS- CHIMAERA

KALKIŞ : Tekirova / Göynük / Çamyuva / Beldibi -3 / Kiriş / Beldibi -2 / Kemer / Beldibi -1

ÖĞLEN YEMEĞİ : Balık çiflikleriyle ünlü botanik cennet “ulupınar’da” enfes bir Yemek yeme şansı.(fiyata dahildir.)

 

 

OLYMPOS : Antik Pamfilya ile Likya arasında olan kent önemli bir ticaret merkezi ve limanmış. Korsanların hakimiyetinde olduğu sanılan kentin liman girişinde bulunan monumental lahitleri görülmeye değer. Kazı çalışmaları henüz gerçekleşmediğinden tarihçesi ile ilgili fazla bilgi mevcut değildir. Şehrin ortasından geçen nehrin kıyısına serpiştirilmiş kalıntılar orijinal ve ilgi çekicidir. Ayrıca 13 km. uzunluğundaki olympos plajı “caretta-caretta” kaplumbağalarının yumurta bıraktığı ender yerlerden biridir.

CHIMAERA : 45 dk. yürüyüşle ulaşılabilen ; hiç sönmeyen ateşin bulunduğu “Yanartaş” olarak bilinen dağa tırmanış.

TARİHÇE : Adını antik çağda yaşayan 7 başlı bir ejderha olan Chimaera’dan alır.Bölge halkına korku salan canavarı,kanatlı at Pegassosla birlikte kahraman Belleropontes’in öldürdüğü söylenir.Kahramanın hikayesi ilginçtir : Av esnasında yanlışlıkla dayısını öldüren kahraman ülkesinden kovulur. Komşu krallığa sığınan Belleropontes,kraliçenin beraber olma teklifini reddedince;kraliçe onu kendisine saldırmakla suçlayıp intikam almak ister. Ama kral kahramana kıyamaz ve ona bir mektup verip,kayınbabası olan Likya kralına yollar.Mektubun 10 gün sonra açılmasını şart eder.Mektupta Kraliçenin suçlaması mevcuttur.Belleropontes 10 gün iyi karşılanır ama mektup açılınca kral onu Chimaera’yı öldürmek üzere görevlendirir. Belleropontes tanrı ve tanrıçalardan yardım ister.Artemis ona Pegassos’la giderse canavarı öldürebileceğini söyler.Ona altın yular verir ve atın bulunduğu gölü gösterir.Kahraman yularla pegassos’u yakalar ve “olympos” dağındaki canavarı öldürür.Ağzından ateşler saçan canavarın kafalarını gömer.Bu ateşleri canavarın saçtığına inanılır.Belleropontes atın üzerinden düşerek ölür.

KALINTI : Ateşin sürekli yanması doğa üstü nitelendirildiği için kutsal sayılan bölgede Tarih boyunca tapınaklar yapılmıştır.Maden-ateş tanrısı Hepheistos’un kültü hakimdir.Kalıntılar erken hristiyan döneme ait olup;keşişlerin yaşadığı sanılmaktadır.Daha önceki tapınak kalıntılarının kullanılarak oluşturulduğu tahmin edilmektedir.

DÖNÜŞ

İÇERİK : Transfer –otobüs - rehberlik hizmeti –öğlen yemeği- sigorta

Turlar sayfasına dönmek için tıklayınız.